czwartek, 17 kwietnia 2014

FROHE OSTERN




Wielkanoc w Niemczech                             

Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek. Szczególnie uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nie związany jednak w krajach niemieckojęzycznych ze zwyczajem "lanego poniedziałku". Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych jest w tych krajach bukiet Wielkanocny. Są to zielone gałązki przybrane wydmuszkami i postawione w wazonie. Przybrany też bywa Np. krzak przed domem w ogródku.

 Ważnym elementem dekoracji wielkanocnego stołu jest zajączek, który może być z cukru, czekolady czy z materiału. 

Według tradycji pisanki są chowane w specjalnych gniazdach, ukrywanych w mieszkaniu lub w ogrodzie. Natomiast głównym zajęciem dzieci w niedzielę wielkanocną jest ich szukanie. Na Wielkanoc daje się także często drobne prezenty. Są one przeważnie umieszczane w dużych, barwnych jajkach z tektury. Kulminacyjnym punktem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest on dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę. Jest to wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. W domach niemieckich nie przestrzega się rygorystycznie zasad ścisłego postu, a na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.
W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach. 

  Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych.



DEUTSCH WAGEN TOUR




Poniedziałek 14 kwietnia 2014 roku okazał się bardziej przyjazny dzięki programowi Deutsch-Wagen-Tour, którego kolumna dotarła do Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Zwoleniu. Wizyta odbyła się z inicjatywy nauczycieli języka  niemieckiego w tej szkole oraz dzięki uprzejmości i pomocy dyrekcji.

Deutsch – Wagen - Tour to ogólnopolski program promujący naukę języka niemieckiego realizowany przez Instytut Goethe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych).  Istotą programu jest wzrost popularności języka niemieckiego w Polsce poprzez odwiedziny jednego z 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów marki Volkswagen z lektorami oraz różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Ponadto wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką i filmami oraz drobne prezenty urozmaicające zajęcia z lektorem.

W zwoleńskim gimnazjum lektorka Deutsch-Wagen-Tour przeprowadziła interesujące zajęcia z języka niemieckiego wśród uczniów klas z gimnazjum oraz zaproszonej grupy szóstoklasistów ze szkoły podstawowej w naszym mieście.
W warsztatach uczestniczyło 50 uczniów wszystkich klas gimnazjum, którzy dzięki różnym konkursom z nagrodami i animacjom (polegającym na poznawaniu odpowiedniego  słownictwa, przyporządkowaniu polskim słowom ich niemieckich odpowiedników, układaniu ogromnych puzzli, poznawaniu dyscyplin sportowych wraz z ich pokazywaniem) przyswajali tajniki języka niemieckiego.
Po wizycie szkoła otrzymała egzemplarz publikacji DWT „Spielideen für den Deutschunterricht”, zawierającej różne gry językowe, które można wykorzystać na lekcjach języka niemieckiego. Wizyta Deutsch-Wagen-Tour w Zwoleniu uświadomiła uczniom, że język niemiecki jest, mimo pozorów, niezmiernie ciekawy, a także można go poznawać w niekonwencjonalny sposób poprzez przednią zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.