środa, 18 grudnia 2013

Berlin                             


              
Niezależnie czy świeci piękne słońce, pada deszcz, czy też ulice i domy pokrywa biały, zimny puch, o każdej porze roku niemiecka stolica ma coś do zaoferowania. Czy będą to przechadzki w ostrym słońcu, czy też tulenie w rękawiczkach kufli ciepłego glühweina - wybór zależy od własnych upodobań.
Niemniej jednak, gdy Berlin pustoszeje w okresie urlopów, warto się wtedy zatrzymać w nim na dłużej, odwiedzając różne ciekawe zakątki miasta.
Dzisiejszy Berlin to bardzo piękne i atrakcyjne wizualnie miasto. Tu nowoczesna architektura przeplata się z zabytkami z poprzednich wieków, które mimo ciężkich zniszczeń spowodowanych II wojną światową nadal (choć po renowacjach) cieszą oko zarówno rdzennych mieszkańców, jak i ciekawskich turystów.
1                      
                              
Najbardziej znany symbol Berlina. Brama Brandenburska – zabytkowa budowla zaprojektowana przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie) Carla Gottharda Langhansa. Budowla jest wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m. Wybudowano ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego.
Brama wybudowana była po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania Prus. W 1789 roku, w czasie rewolucji francuskiej została wzbogacona o kwadrygą, którą powoziła naga wówczas (dziś ubrana) Wiktoria - bogini zwycięstwa.
Oto Adres:Pariser Platz                                                        
10117 Berlin (Mitte)
U55 Brandenburger Tor
  S1, S2 S25 Brandenburger Tor
  100, TXL
     2.        
    
Alexanderplatz - plac Aleksandra to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina. Jego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji - Aleksandra I, który odwiedziła to miejsce w październiku 1805 r. Berlińczycy mówią na niego po prostu ’Alex’.
W 1967 r. zaczęto przebudowywać ówczesny plac. Wtedy powstały tam liczne domy towarowe i sklepy. Pojawiła się też Fontanna Przyjaźni (Brunnen der Völkerfreundschaft) autorstwa Waltera Womacki oraz Zegar Światowy Urania (Urania-Weltzeituhr) Ericha Johna. Oba obiekty stały się ulubionymi miejscami spotkań wschodnich berlińczyków, a także turystów.
Dziś przez plac codziennie przewija się ponad 300 000 osób! Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy (przebudowany po zjednoczeniu Niemiec) obsługujący pociągi regionalne i szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii.
Adres:
Alexanderplatz
10178 Berlin (Mitte)

3.    
  
Muzeum Muru Berlińskiego (Mauermuseum) umieszczone jest na historycznej granicy Wschodu i Zachodu - Chekpoint Charlie, pomiędzy dawną strefą amerykańską a radziecką. Muzeum zostało założone przez antykomunistę i aktywistę praw człowieka Dr. Rainer Hildebrandt w 1961! Pierwotnie mieściło się pomiędzy Wolliner Straße i Bernauer Straße a dopiero w 1962 r. zostało przeniesione do aktualnej lokalizacji przy Friedrichstrasse.
Muzeum zaczynało skromnie. W dwóch małych pomieszczeniach gromadziło dane i artefakty dokumentujące ofiary zimnej wojny. Dziś jego powierzchnia to prawie 2000 m kw!
Do połowy pierwszego dziesięciolecia XXI. w przy muzeum, na środku ulicy stała jeszcze oryginalna budka strażnicza obłożona workami z piachem i obstalowana strażnikami, upamiętniająca podział miasta.
Adres:
Friedrichstrasse 43
10969 Berlin (Mitte)
4.           
Wieża telewizyjna jest jednym z częściej odwiedzanych obiektów w mieście. Z niej bowiem widać całą panoramę Berlina. Wysoka na 365 metrów, powstała w latach 1965- 1969 na bazie projektu dwóch architektów Günter’a Franke i Fritz’a Dieter. Umieszczona we wschodniej części miasta była wielkim symbolem technologicznym poprzedniego reżimu.
Knajpka w kulistej części wieży - Telecafé oferuje smaczny poczęstunek, wyprawia też wesela i inne bankiety.
Adres:
Panoramastrasse 1
10178 Berlin (Mitte)
5.             
Muzeum jest jedną z największych atrakcji Berlina. Zbiory muzealne sięgają czasów pamiętających czczenie greckich bóstw. Muzeum gromadzi w sobie dorobek azjatycko-islamskiego obszaru kulturowego. Jedną z największych atrakcji muzeum są fragmenty świątyni oraz ołtarz Zeusa z miasta Pergamon w Azji
.
Adres:
Am Kupfergraben 5
10178 Berlin (Mitte)
6.
Zamek Charlottenburg był letnią rezydencją królów pruskich, położoną z dala od bram ówczesnego miasta. Pierwotną część zamku wzniesiono w latach 1695-99 dla Sophie-Charlotte, małżonki króla Fryderyka I. W kolejnych latach konstrukcja zamku uległa licznym zmianom. W czasie II wojny światowej pałac mocno ucierpiał. Dziś podzielony jest na kilka muzeów i sal wystawowych:
  • Nering-Eosanderbau: pomieszczenia mieszkalne Sophie-Charlotte i Fryderyka i z Dębową Galerią [Eichengalerie]
  • Neuer Flügel: pomieszczenia mieszkalne Fryderyka II Wielkiego i Fryderyka Wilhelma III ze Złotą Galerią [Goldene Galerie]
  • Schinkel Pavillon: letni dom Fryderyka Wilhelama III, pokazane są tutaj wyroby rzemiosła artystycznego, rzeźby i malarstwo z początków XIX w.
  • Mauzoleum: sarkofagi rodziny królewskiej
  • Belvedere: herbaciarnia Fryderyka Wilhelma III, dziś odsłaniająca zbiory berlińskiej porcelany
  • Große Orngerie: dziś sala wystawowa poświęcona sztuce nowoczesnej
Adres:
Spandauer Damm 10
14059 Berlin (Charlottenburg)
7.   
        
Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) to jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Jego nowoczesna, zapierająca dech w piersiach zabudowa powstała w ostatnim dziesięcioleciu.
W czasie podziału Berlina, Plac poczdamski znalazł się na granicy Wschodu i Zachodu, dlatego szybko się wyludnił. Po zjednoczeniu, ponownie postanowiono pusty plac wdrożyć w życie, ponieważ był on atrakcyjnym miejscem, położonym w centrum miasta. Podzielono teren placu na cztery części. Każda z nich została sprzedana innemu inwestorowi. Nowi właściciele zobowiązali się zbudować tutaj nowoczesne budynki. Planem urbanistycznym całego placu zajął się słynny architekt Renzo Piano (ten od Lotniska Kansai International w Osace oraz paryskiego Centrum Pompidou).
W tym czasie, Potsdamer Platz stał się największym placem budowy w całej Europie.
Najbardziej znaczącymi budowlami placu są obecnie Sony Center - monolityczna konstrukcja o elewacji ze szkła i stali, z charakterystycznym parasolem, zaprojektowane przez Helmuta Jahna oraz siedziba Daimler-Chrysler według projektu Richarda Rogersa.
W kompleks Sony Center została wbudowana pozostałość po dawnym Hotelu Esplanade. W tym celu przesunięto o 75 metrów zabytkową Salę Cesarską. Jej fasadę obłożono szkłem, tak aby turyści mogli podziwiać stare wnętrza.
Adres:
Potsdamer Platz
10785 Berlin (Mitte)
8.

Gendarmenmarkt jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie. Tu znajduje się Deutscher Dom (Niemiecka Katedra), Französischer Dom (Francuska Katedra) i Konzerthaus (Sala koncertowa). Po środku, przed salą koncertową, stoi dumnie na cokole Friedrich Schiller.
Plac zaprojektował Georg Christian Unger pod koniec XVII jako Linden-Markt. Obecna nazwa pochodzi od pułku, który tu stacjonował w latach 1736 - 1782 i który nazywano z francuskiego "gens d´arms".
Deutscher Dom - budynek zaprojektowany przez Martina Grünberga na bazie pięciokąta, został wybudowany w 1708 r. przez Giovanni’ego Simonetti. W 1785 r. budynek zmodernizował Carl von Gontard. Dziś mieści się tutaj muzeum historii Niemiec.
Konzerthaus - sala koncertowa powstała w 1821 r. według projektu Karla Friedrich’a Schinkel’a na ruinach teatru narodowego, który nie przetrwał pożaru w 1817 r. Dziś mieści się tutaj Berlińska Orkiestra Symfoniczna.
Französischer Dom - kościół inspirowany świątynią z Charenton (niedaleko Paryża), wybudowany został w latach 1701 - 1705 przez uciekających hugenotów. Portale i wieża zostały dodane w 1785 r. według projektu Carla von Gontard. Dziś mieści się tutaj panoramiczna platforma widokowa, restauracja i muzeum poświęcone hugenotom.
9.


Od 1999 r. budynek jest siedzibą niemieckiego parlamentu – Bundestagu, a od 1994 r. miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta (niem. Bundespräsident).
Budynek w stylu neorenesansowym powstał w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Pożar w 1933 r. i późniejsze działania wojenne mocno go jednak uszkodziły. W latach 60. XX wieku, został odbudowany w unowocześnionej formie przez Paula Baumgartena.
Po zjednoczeniu Niemiec, budynek został po raz kolejny zmodernizowany, tym razem według projektu Normana Fostera. To właśnie wtedy dobudowano na dachu szklaną kopułę. Nowa kopuła waży 1200 ton, posiada 40 m średnicy i wznosi się na wysokość 24 m. Jej metalowy szkielet przykrywa 3 tysiące metrów kwadratowych szkła. Szczyt kopuły leży 47 m nad poziomem ulicy.
Aby zwiedzić kopułę, do Reichstagu należy wejść przez portal zachodni. Po ścisłej kontroli, można wjechać jedną z dwóch wind na dach, znajdujący się na wysok
Adres:
Platz der Republik 1
11011 Berlin (Tiergarten)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz